Lektury obowiązkowe matura rozszerzona

Pobierz

Oto lista lektur obowiązkowych (z gwiazdką) na maturę 2022 z polskiego: Bogurodzica, Jan Kochanowski: wybrane Pieśni, Treny (inne niż w gimnazjum) i wybrany .Obowiązkowe lektury na maturę 2021 dzielą się w zależności od tego czy uczeń postanowił przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym, czy na poziomie rozszerzonym.. W maju 2022, jak co roku, tysiące maturzystów zmierzy się z egzaminem dojrzałości.. Powtórka z polskiego do matury.. Antyk (Powtórka) "Biblia" (Powtórka) Średniowiecze (Powtórka) Renesans (Powtórka) Barok (Powtórka) Oświecenie (Powtórka) Romantyzm (Powtórka) Pozytywizm (Powtórka) Młoda Polska (Powtórka) Dwudziestolecie międzywojenne (Powtórka) Współczesność (Powtórka) WIERSZE w szkoleW przypadku języka polskiego będzie to 240 minut na poziomie podstawowym i 210 minut na poziomie rozszerzonym (dotychczas było to 170 i 180 minut).. Literatura polska - matura rozszerzona z języka .Maturzysta powinien powtórzyć lektury obowiązkowe.. Poprzedni wpis Matura 2010 z języka angielskiego r 9.. Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym obowiązują 52 lektury (44 z literatury polskiej oraz 8 z literatury powszechnej), a .Od matury w maju 2013 został rozszerzony spis lektur obowiązkowych.. Każdy podchodzący w tym roku do egzaminu dojrzałości z języka polskiego musi je znać.Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług i statystyk..

Egzamin maturalny w Formule 2022.

Horacy, wybrane liryki, np. Wybudowałem pomnik…, Do Leukonoi Dante Alighieri Boska komedia; (fragment - cz. Od maja 2023 r. egza­min matu­ral­ny z języ­ka pol­skie­go skła­da się z trzech czę­ści w czę­ści pisemnej: Część 1: Język pol­ski w użyciu.. Dodatkowo, niektóre pozycje, które wcześniej obowiązywały tylko w fragmentach teraz zostały objęte w całości wymaganiami przez CKE.. 7: Jarek: Rodziny: Pan Tadeusz: Lektura: Ród Sopliców w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza jest bardzo znany.Nadciąga matura - te lektury uczniowie liceów i techników muszą znać Lista lektur obowiązkowych na rok szkolny 2021/2022 została ogłoszona przez MEiN jeszcze w sierpniu 2021.Lektury obowiązkowe - motywy , postaci.. Co było na maturze w zeszłym roku?. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.Matura 2022 - zmiany, zadania, arkusze CKE.. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie zmieniające kanon lektur z języka polskiego w szkole podstawowej i liceum.. Horacy, wybrane liryki; 2.. Znajomość ich treści można wykorzystać podczas argumentacji nawet wówczas, gdy nie pojwią się jako materiał do analizy - we fragmencie..

ROZPRAWKA (wypracowanie)Matura rozszerzona polski 2021.

Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne z języka polskiego i z języka obcego - czytamy na Onet.pl.. Czas trwania egzaminu: 170 minut.. Trzecim tematem będzie interpretacja tekstu poetyckiego.. Jan Kochanowski, Treny (jako cykl poetycki);LISTA lektur rozszerzonych na maturę 2021 Lektury na poziomie rozszerzonym (dobierane do lektur z poziomu podstawowego): Horacy - wybrane liryki, Jan Kochanowski - "Treny" (jako cykl poetycki), poezja barokowa (Daniel Naborowski/Jan Andrzej Morsztyn), wybrany wiersz z romantycznej poezji europejskiej, Zygmunt Krasiński - "Nie-Boska Komedia",Literatura wskazywana w podstawie programowej jako propozycje lektur na poziom rozszerzony z języka polskiego.. W 2022 roku maturzyści w swoich arkuszach maturalnych z matematyki dostaną mniej zadać otwartych.. W roku 2022 egzamin maturalny z matematyki jest przeprowadzany na podstawie wymagań .Matura próbna 2015 CKE z języka polskiego to dzwonek przypominający o czytaniu lektur, z których wiedza będzie sprawdzana na egzaminie.. Jednym z obowiązkowych przedmiotów, które należy zdać, jest oczywiście język polski.. Do lektur, z .Lektury z gwiazdką matura 2021 to wbrew pozorom nie pozycje dodatkowe, a obowiązkowe.. Piekło) Jak Kochanowski Treny (cały cykl) wybrany wiersz z romantycznej poezji europejskiej (np. Żonkile William Wordswortha)Lista lektur obowiązkowych - matura 2023 (rozszerzenie) Lista lektur obowiązkowych dla tych maturzystów, którzy w 2023 roku i później zdecydują się pisać egzamin dojrzałości nie tylko na poziomie podstawowym (sprawdź listę lektur obowiązkowych na maturze podstawowej z języka polskiego ), ale także na poziomie rozszerzonym, zawiera 26 pozycji.Na maturze rozszerzonej z języka polskiego 2023 oprócz lektur wymaganych na poziomie podstawowym wymagana jest również znajomość lektur dodatkowych (tzw. lektur z gwiazdką): 1) Arystoteles, Poetyka, Retoryka (fragmenty); 2) Platon, Państwo (fragmenty); 3) Arystofanes, Chmury; 4) Jan Parandowski, Mitologia, część II Rzym;Lektury obowiązkowe matura 2022..

Część 3: Wypracowanie.Nowa matura 2023 - co się zmieni ...

Zmiany na maturze 2022 związane są z nauką zdalną.. To właśnie do szkoły trafia Józio gdzie jest upupiany.. Czytaj więcej.MATURA PISEMNA PP.. Poziom podstawowy - lista lektur: Sofokles "Antygona" Sofokles "Król Edyp" Mikołaj Sęp Szarzyński - sonety William Szekspir "Makbet" William Szekspir "Hamlet"LEKTURY do egzaminu; LEKTURY na egzaminie; POWTÓRKA Z POLSKIEGO.. Część 2: Test historycznoliteracki.. Zarówno w przypadku tekstów poznawanych w całości, całości lub części, jak i pozostałych tekstów kultury, na poziomie matury rozszerzonej z języka polskiego obowiązują WSZYSTKIE lektury z poziomu podstawowego, a ponadto: 1.. Na ESKA.pl przed maturą próbną z polskiego lista .Nowa matura 2023 z polskiego - zasady wypracowania.. W przygotowaniach do egzaminu dojrzałości należy uwzględnić książki objęte podstawą programową oraz takie, których wybór zależy od .Nowa lista lektur 2021/2022.. Jest tak, ponieważ do matury rozszerzonej warto znać nie tylko lektury obowiązkowe, ale także dodatkowe.. Jeśli ci się podoba audycja - kup nam kwiaty lub kurs o ….. Nie jest tego dużo więcej, ale warto się zapoznać z aktualną listą..

... Matura rozszerzona 2008 z języka polskiego przykład 2.

Za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można dostać 45 punktów.Matura rozszerzona z polskiego zyskuje na popularności i naprawdę duża grupa ludzi co roku do tej matury przystępuje.. Przyszłych maturzystów z pewnością interesuje, na które zagadnienia i tematy trzeba zwrócić szczególną uwagę przy nauce.Lektura: Pierwszy epizod jest poświęcony szkole.. Natomiast egzamin .W związku z komunikatem dyrektora CKE w sprawie listy lektur, określone zostały lektury obowiązujące wszystkich uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015.Na wcześniej wspomnianej liście znajduje się 61 pozycji.. 4: Jarek: Miłości: Wesele: Lektura: Miłość Pana Młodego do Panny młodej w Weselu, które zaowocowało ślubem, inteligenta z chłopką.. TEST MATURALNY.. Lektury z gwiazdką, zgodnie z obowiązującą podstawą programową, to w sumie osiem pozycji.. Czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną - 20 pkt (ok. 12-15 zadań - głównie otwartych - opartych na dwóch tekstach)..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt