Kartkówka z króla edypa

Pobierz

Test z odpowiedziami Powtórzenie Fiszki Przeglądaj pytania z testu.. Kazimierz Morawski Wstęp [Kazimierza Morawskiego] 1.. Edyp - kiedy przybył do Teb, uwolnił miasto od siejącego spustoszenie Sfinksa.. Tragedia Sofoklesa "Król Edyp" ukazuje nieskuteczność walki człowieka z jego przeznaczeniem.Kartkówki i Sprawdziany; karolinus7 zapytał(a) 04.10.2012 o 20:09.. Akcja "Króla Edypa" trwa: a) osiem godzin b) do północy c) jeden dzień d) trzy dni 9.. Kartkówka z antyku.. stich 4 lata temu.. Drastyczne wydarzenia w "Królu Edypie": a) rozgrywają się poza akcją właściwą b) są bardzo krwawe c) przedstawione są szczegółowo d) są przedstawione z niezwykłym realizmem 10.. Udostępnij.. 2694 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Pytania zawarte w teście.8.. Jokasta i Edyp byli małżeństwem: nieudanym szczęśliwym nie kochającym się zawartym z rozsądku: 15.. Fortuna rzadko się pastwi w tak okrutny sposób nad swo ą ofiarą.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Test z lektur "Król Edyp" i "Antygona"!. Mit i opowieść o Edypie.. Zdruzgotany Edyp oślepia się, żegna z córkami, po czym zostaje wypędzony .Kiedy Edyp dorósł, udał się do wyroczni delfickiej, która wyjawiła mu, że zabije własnego ojca i poślubi matkę.Przerażony tym Edyp, przekonany, że jego ojcem jest król Koryntu, postanowił udać się do odległej krainy, aby zapobiec spełnieniu się przepowiedni.W drodze natknął się na starca podróżującego z eskortą.Motyw cierpienia w "Królu Edypie" Plan wydarzeń "Króla Edypa" Sofoklesa Poszukiwanie ostatecznej prawdy w dramacie "Król Edyp" Niepewność ludzkiego losu na przykładzie losów Edypa Słowniczek pojęć z zakresu tragedii antycznej Nawiązania do "Króla Edypa" Rola przeznaczenia na przykładzie dramatu Sofoklesa "Król .Co powinieneś pamiętać z gimnazjum?.

Stąd wiemy, że jest on prawowitym synem króla Teb Lajosa i jego żony Jokasty ...Sofokles Król Edyp tłum.

Sofokles, zainspirowany mitem o Labdakidach, nieszczęśliwym rodzie królewskim z Teb, uczynił go bohaterem dwóch sztuk: "Król Edyp" i "Edyp w Kolonie".Edyp zwraca się do chóru starców z prośbą o informacje na temat zabójcy Lajosa.. Z relacji innych bohaterów i jego wspomnień w ciągu akcji tragedii dowiadujemy się o jego przeszłości.. Edyp wzdycha z ulgą - póki co, nie spełni się wróżba ojcobójstwa.. Powtórz najważniejsze wiadomości, przygotuj się do lekcji, rozwiąż test zbudowany z 17 pytań i sprawdź Swoją wiedzę.. Edyp dowiaduje się, że nie jest synem władców Koryntu.. Nad jaką rzeką leżała świątynia Apollona?. Rozwiąż test.. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać .TestWiedzy.pl - Ogromna ilość testów na czas ze wszystkich możliwych kategorii.. Król wypowiada ważną kwestię zaklinając się, że jeśli poszukiwany odnajdzie się w jego domu, to na cały dwór spadnie klątwa.. Tragedia miasta, która, jak wierzą jej mieszkańcy, dzieje się z woli bogów jest również przyczyną odkrywania prawdy o pochodzeniu Edypa.Król Edyp to tytułowy bohater tragedii Sofoklesa.. Gdy mu więc syn ten się narodził, oddał on go niewolnikowi i kazał wynieść w pobliskie góry Kiteronu.Wstęp I Edyp jest bardzo ważną postacią w historii kultury..

Przetestuj swoją wiedzę.Plik sprawdzian z krola edypa pytania.txt na koncie użytkownika fieryace • Data dodania: 5 kwi 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Charakterystyka bohaterów.

Jak w tragedii nazywany jest Kreon?z ego strugami, aby niebawem własną ręką na wzrok swó się targnąć.. Skomentuj.. Test ze znajomości Króla Edypa Sofoklesa.. Król Edyp - test trudny Trudniejszy test ze znajomości Króla Edypa.. Tymczasem przybywa posłaniec z wiadomością o śmierci władcy Koryntu, Polybosa.. Tylko on jeden potrafił rozwiązać zagadkę, jaką potwór zadawał ludziom.. Test z lektury szkolnej Król Edyp - test znajomości lektury.. Lajos, król Teb i mąż Jokasty, otrzymał był groźną wróżbę, że zginie z rąk własnego syna.. Poznajemy go jako mężczyznę dorosłego, ojca czwórki dzieci (dwóch synów i dwóch córek).. Edyp ma w królu Lirze postać pokrewną przez bezmiar nie-Trudny test z lektury Król Edyp, pytający o najdrobniejsze szczegóły.. Napisz do nas.. Król Edyp po znalezieniu zabójcy Lajosa chciał: stracić go nagrodzić go poświęcić go w .Sprawdzian znajomości lektury "Król Edyp" SofoklesaSprawdzian znajomości lektury "Król Edyp" Sofoklesa.. Zrozpaczona Jokasta popełnia samobójstwo.. Jokasta i Edyp byli małżeństwem: a) nieudanym b .Sprawdź swoją znajomość książki i rozwiąż test z lektury Król Edyp Sofoklesa.. Rozwiąż i sprawdź swoją znajomość lekturyTest z lektury Król Edyp, poziom trudny7..

Pokonany Sfinks rzucił się ze skały w przepaść, a Edyp otrzymał tron po Lajosie i poślubił wdowę po zmarłym królu, Jokastę.Z ich związku urodziło się czworo dzieci: dwóch synów - Polinejkes ...Edyp dorastał jako syn Polybosa z Koryntu i Merope z Dorydy, w szczęściu i radości, do chwili, gdy dowiedział się, iż jest: a) przeklęty b) synem króla c) półbogiem d) podrzutkiem RozwiązaniePlik sprawdzian z krola edypa a.zip na koncie użytkownika maite1999 • Data dodania: 23 lut 2015.

Jakie mogą być pytania na sprawdzianie z " Króla Edypa " ?. Kto i dlaczego zesłał Sfinksa na Teby?. Zauważyłeś literówkę lub błąd?. Opisz scenę, od której rozpoczyna się tragedia "Król Edyp"?. Świadczy o tym chociażby fakt, że od jego imienia ukuto termin "kompleks Edypa".. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Zestaw: "Król Edyp Sofoklesa" Statystyki zestawu: Ocena: 7 Zagłosowało: 148 Moje statystyki: nie jesteś zalogowany Zestaw ostatnio rozwiązywany przez: MONIKA BŁAWAT (KUCHARSKA ) (wynik: 100 %) Łukasz Hachlowski (wynik: 7 %) Misia 1800 (wynik: 80 %) Alina B .Kartkówka z Króla Edypa.. Inne tryby testu.. Pierwszym epikiem, żył w VIII wieku przed naszą erą, był pieśniarzem (aojdem), stworzył dwa wielkie eposy: Iliadę i Odyseję.Od niego zaczyna się właściwie historia literatury naszego kręgu kulturowego.Dla krola Edypa wazniejsze byly sprawy panstwa, niz sprawy osobiste, co odzwierciedlalo sie chocby w stosunku jego ludu do niego.. Powiązane z testem z Króla Edypa.. Rozumie coraz bardziej, że to on chyba jest mordercą Lajosa.. Jaki przydomek nosiła Atena?. Zawiera tylko te bardziej wymagające i szczegółowe pytania.Edyp i Jokasta mieli: 1 dziecko 2 dzieci 3 dzieci 4 dzieci: 14.. O co zapyta polonista w liceum na rozpoznawczej kartkówce?. Dawny sługa Lajosa upewnia Edypa, że to on jest synem i mordercą Lajosa.. Kim był Kadm?. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Przestrzega przed ukrywaniem prawdy, zapewniając, że zrobi wszystko by odnaleźć i ukarać mordercę.. Stoczenie się ze szczytu chwały i potęgi chyba w żadne tragedii takiego odgłosu nie znalazło.. Opis testu.. Do Edypa przybywa posłaniec z Koryntu z wieściami o śmierci Polybosa.. Wymień bóstwa opiekuńcze Teb?. .Poniższy test ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu opanowałeś/aś treść lektury "Król Edyp" Sofoklesa..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt